
The CP1004 is a through-hole rectifier diode with a maximum forward surge current of 200A and a maximum repetitive reverse voltage of 400V. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The diode has a flammability rating of UL94 V-0 and is not Reach SVHC compliant. It is available in a through-hole package with a lead diameter of 1.3mm and a lead length of 19mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp CP1004 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Forward Current | 10A |
| Lead Diameter | 1.3mm |
| Lead Length | 19mm |
| Lead Pitch | 12.7mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 200A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 10A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400V |
| Mount | Through Hole |
| Output Current | 10A |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Width | 19.1mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp CP1004 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
