
The CP601 diode from Multicomp features a flammability rating of UL94 V-0 and a maximum operating temperature of 125°C. It can handle a maximum forward surge current of 125A and a maximum repetitive reverse voltage of 100V. The diode is designed for through-hole mounting with a lead diameter of 1.01mm and a lead length of 19.1mm. It is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp CP601 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Forward Current | 6A |
| Lead Diameter | 1.01mm |
| Lead Length | 19.1mm |
| Lead Pitch | 11.3mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 125A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 6A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Mount | Through Hole |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Width | 15.75mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp CP601 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
