
The CP802 diode from Multicomp features a maximum repetitive reverse voltage of 200V and a maximum forward surge current of 200A. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The diode is rated for a maximum forward current of 8A and is compliant with UL94 V-0 flammability rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp CP802 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Forward Current | 8A |
| Lead Diameter | 1.3mm |
| Lead Length | 19.1mm |
| Lead Pitch | 12.7mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 200A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 8A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200V |
| Mount | Through Hole |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Width | 19.1mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp CP802 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.