
The CP806 diode from Multicomp features a maximum operating temperature of 125°C and a maximum repetitive reverse voltage of 600V. It can handle a maximum forward surge current of 200A and a maximum output current of 8A. The diode is designed for through hole mounting and has a lead diameter of 1.3mm and a lead length of 19.1mm. It meets the UL94 V-0 flammability rating and is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp CP806 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Forward Current | 8A |
| Lead Diameter | 1.3mm |
| Lead Length | 19.1mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 200A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 8A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Mount | Through Hole |
| Outside Diameter | 19.1mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Width | 19.1mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp CP806 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
