
The GBPC2504 is a general purpose rectifier module from Multicomp, featuring a maximum repetitive reverse voltage of 400V and a maximum forward surge current of 300A. It has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -50°C. The module is designed for surface mount applications and has a flammability rating of UL94 V-0. It is not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp GBPC2504 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Forward Current | 25A |
| Isolation Voltage | 2.5kV |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 300A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -50°C |
| Max Output Current | 25A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400V |
| Mount | Surface Mount |
| Output Current | 25A |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Width | 19.1mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp GBPC2504 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
