
This 22uF aluminum electrolytic capacitor has a voltage rating of 100V and a tolerance of 20%. It is packaged in an axial format with a diameter of 8mm and a height of 16mm. The lead diameter is 0.6mm and the lead length is 30mm. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp HT220M2AB-0816(E) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 8mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.8R |
| Height | 16mm |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Length | 30mm |
| Leakage Current | 44uA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | ECA2 |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp HT220M2AB-0816(E) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
