Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp MB1S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Forward Current | 800mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp MB1S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
