
The MB8S diode is a surface mount device with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It can handle a maximum repetitive reverse voltage of 800V and a forward current of 800mA. The diode is packaged in a cut tape format and is compliant with RoHS regulations. It is not compliant with Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp MB8S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Forward Current | 800mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp MB8S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
