The MCFT000034 is a surface mount fixed inductor with a multi-layer ceramic core and a case size of 0402. It has an inductance of 0.047uH with a tolerance of 5% and is tested at a frequency of 100MHz. The inductor can handle a maximum DC current of 0.15A with a maximum DC resistance of 1.3. It has a minimum quality factor of 8 and a minimum self resonant frequency of 900MHz. The inductor is designed to operate between -30 and 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.047uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.15A |
| Max DC Resistance | 1.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 8 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 900MHz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.1mm |
| Height | 0.6mm |
| Product Depth | 0.6mm |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |