The MCMT15N330F250CT is a multilayer ceramic capacitor with a capacitance of 33pF, a voltage rating of 25VDC, and a tolerance of 1%. It has a C0G dielectric and is constructed with a flat, ceramic chip case style. The capacitor is surface mountable and has a termination style of pad. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Multicomp MCMT15N330F250CT technical specifications.
| Capacitance | 33pF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 1% |
| Dielectric | C0G |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -1% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 1% |
| Package/Case | 0402 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.5mm |