This wirewound inductor has a nominal inductance of 5.6 microhenries with a tolerance of 10%. It is designed for surface mount applications and has a case size of 1812. The inductor's maximum DC current is 0.3 amps and its maximum DC resistance is 1.1 ohms. The minimum quality factor is 50 and the minimum self resonant frequency is 33 MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 5.6uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.96MHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 1.1Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 33MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.4mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |