This inductive proximity sensor module operates within a DC supply voltage range of 10 to 30 volts and features a PNP output. The module is designed to function within an operating temperature range of -20 to 70 degrees Celsius. The sensing distance range is less than 2 units, and the response frequency is 2000 Hz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Module/IC Classification | Module |
| Type | Inductive |
| Switching Mode | NO |
| Sensing Distance Range | <2mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 1mm |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| DC Supply Voltage | 10 to 30V |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Response Frequency | 2000Hz |
| Body Style | Barrel |
| Terminal Type | Connector |
| Min Operating Supply Voltage | 10V |
| Typical Operating Supply Voltage | 12|15|18|24V |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |