P6SMB Series - 600W Transient Voltage Suppression (TVS) Diode in DO-214AA Package, 128V, RoHS
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMB |
| Max Breakdown Voltage | 158V |
| Min Breakdown Voltage | 143V |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 3A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 3W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 128V |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not Compliant |