
The P6SMB18CA is a bidirectional diode with a maximum breakdown voltage of 18.9V and a minimum breakdown voltage of 17.1V. It has a maximum power dissipation of 3W and a peak pulse current of 25A. The diode is packaged in an SMB case and is suitable for surface mount technology. It is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp P6SMB18CA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMB |
| Max Breakdown Voltage | 18.9V |
| Min Breakdown Voltage | 17.1V |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 25A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 3W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 15.3V |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp P6SMB18CA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
