The P6SMB39CA is a bidirectional diode with a maximum breakdown voltage of 41V and a maximum power dissipation of 3W. It is packaged in the SMB case and is suitable for surface mount applications. The diode has a peak pulse current rating of 11.6A and a peak pulse power rating of 600W. It is available on cut tape packaging. The device is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMB |
| Max Breakdown Voltage | 41V |
| Min Breakdown Voltage | 37.1V |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 11.6A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 3W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 33.3V |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not Compliant |