The P6SMB47A is a unidirectional diode with a maximum breakdown voltage of 49.4V and a minimum breakdown voltage of 44.7V. It has a maximum power dissipation of 3W and a peak pulse current of 9.7A. The diode is packaged in an SMB case and is suitable for surface mount technology. It is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMB |
| Max Breakdown Voltage | 49.4V |
| Min Breakdown Voltage | 44.7V |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 9.7A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 3W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 40.2V |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not Compliant |