Diode TVS Single Bi-Dir 53V 600W 2-Pin SMB T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMB |
| Max Breakdown Voltage | 65.1V |
| Min Breakdown Voltage | 58.9V |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 7.4A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 3W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 53V |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not Compliant |