The P6SMB68CA is a bidirectional diode with a maximum breakdown voltage of 71.4V and a minimum breakdown voltage of 64.6V. It has a maximum power dissipation of 3W and a peak pulse current of 6.8A. The diode is packaged in SMD/SMT and is available on cut tape. It is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp P6SMB68CA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Max Breakdown Voltage | 71.4V |
| Min Breakdown Voltage | 64.6V |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 6.8A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 3W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 58.1V |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp P6SMB68CA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
