Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp SIP-10T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Contact Plating | Gold |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 5mm |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Number of Circuits | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Operating Force | 7.84N |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SIP |
| Termination | SMD/SMT |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 27.94mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp SIP-10T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
