
This 2nF capacitor operates at a frequency of 40kHz and has a maximum operating temperature of 60°C. It is designed for external mounting and has a lead diameter of 0.5mm and a lead length of 8.5mm. The lead pitch is 4.8mm and the outside diameter is 9.8mm. It is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp SQ-40-T-10B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2nF |
| Frequency | 40kHz |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Length | 8.5mm |
| Lead Pitch | 4.8mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | External |
| Outside Diameter | 9.8mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp SQ-40-T-10B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
