
The TIP110 is a TO-220 packaged NPN transistor with a collector-emitter breakdown voltage of 60V and a collector-emitter voltage of 2.5V. It has a minimum current gain of 1000 and a maximum collector current of 2A. The transistor can handle a maximum power dissipation of 50W and operates over a temperature range of -65°C to 150°C. The TIP110 is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp TIP110 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-220 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 60V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 2.5V |
| hFE Min | 1000 |
| Max Collector Current | 2A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 50W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp TIP110 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
