
The UF2004 is a general purpose rectifier diode with a maximum operating temperature of 125°C and a maximum repetitive reverse voltage of 300V. It can handle a maximum forward current of 2A and a maximum forward surge current of 60A. The diode is packaged in a DO-15 case and is mounted in reverse. It is available in cut tape packaging and is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp UF2004 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-15 |
| Forward Current | 2A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 60A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 300V |
| Mount | Reverse |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp UF2004 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.