
The UF2008 is a general purpose rectifier diode available in a DO-15 package, suitable for reverse mounting. It can handle a maximum forward current of 2A and a maximum repetitive reverse voltage of 1kV. The diode can withstand a maximum forward surge current of 60A and operates within a temperature range of -55°C to 125°C. The UF2008 is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp UF2008 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-15 |
| Forward Current | 2A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 60A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1kV |
| Mount | Reverse |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp UF2008 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.