This shielded wirewound inductor features a ferrite core and a maximum DC current rating of 4.52A. It has an inductance of 1uH with a tolerance of 20% and is tested at a frequency of 100KHz. The inductor measures 6.3mm in length, 3mm in height, and 6.2mm in depth.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 4.52A |
| Maximum Saturation Current | 3.59A |
| Max DC Resistance | 0.014Ohm |
| Product Length | 6.3mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 6.2mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2002/95/EC |