
General purpose radial leaded inductor with 1µH inductance and 20% tolerance. Features a 3A current rating, 20mΩ DC resistance, and a 5mm diameter with 7.5mm height. Operating temperature range is -40°C to 85°C. Through-hole mounting with a 2mm lead pitch. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata 11R102C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 3A |
| DC Resistance (DCR) | 20mR |
| Diameter | 5mm |
| Height | 7.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.295inch |
| Inductance | 1uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Pitch | 2mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 7.5mm |
| Max DC Current | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 3A |
| Self Resonant Frequency | 1kHz |
| Series | 1100R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 20% |
| Type | General Purpose |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata 11R102C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.