General purpose radial leaded inductor with 47µH inductance and 10% tolerance. Features a 1.5A current rating, 110mΩ DC resistance, and operates within a -40°C to 85°C temperature range. The component has a 5mm lead pitch, 0.65mm lead diameter, and a 9.5mm diameter with a 13.5mm height. It is RoHS compliant and designed for through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata 13R473C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 1.5A |
| DC Resistance (DCR) | 110mR |
| Diameter | 9.5mm |
| Height | 13.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.531inch |
| Inductance | 47uH |
| Inductance Tolerance | 10% |
| Lead Diameter | 0.65mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 13.5mm |
| Max DC Current | 1.5A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Orientation | Vertical |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 1.5A |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 1.5A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 1.5A |
| Self Resonant Frequency | 1kHz |
| Series | 1300R |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Type | General Purpose |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata 13R473C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.