
General purpose radial leaded inductor with 1mH inductance and 10% tolerance. Features a 1.6A maximum DC current rating and 460mR DC resistance. Operates within a temperature range of -40°C to 85°C. Dimensions include a 25.6mm diameter and 1.5mm height. This unshielded component is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata 1410516C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Radial |
| DC Current | 1.6A |
| DC Resistance (DCR) | 460mR |
| Depth | 25.9mm |
| Diameter | 25.6mm |
| Height | 1.5mm |
| Inductance | 1mH |
| Inductance Tolerance | 10% |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 10mm |
| Lead Pitch | 23.2mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 27.1mm |
| Max DC Current | 1.6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Q Factor | 30 |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 1.6A |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 1.6A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 1.6A |
| Self Resonant Frequency | 1.4MHz |
| Series | 1400 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Type | General Purpose |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata 1410516C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.