
This general purpose inductor from Murata has a DC current rating of 1.7A and a self resonant frequency of 1.2MHz. It is designed for use in applications where a moderate level of inductance is required. The inductor is rated for a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is available in a through-hole package with a lead pitch of 23.3mm and a length of 27.2mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| DC Current | 1.7A |
| DC Resistance (DCR) | 336mR |
| Depth | 25.9mm |
| Inductance | 1mH |
| Lead Pitch | 23.3mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 27.2mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Box |
| Resistance | 0.336R |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 1.2MHz |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| Type | General Purpose |
| RoHS | Not Compliant |