The BLM15PX800SN1B is a ferrite bead from Murata with a resistance of 80 ohms and a current rating of 2.3 amps. It operates within a temperature range of -55°C to 125°C and is packaged in a 0402 SMD/SMT package. This component is RoHS compliant and available in quantities of 1000 in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata BLM15PX800SN1B technical specifications.
| Package/Case | 0402 |
| Current Rating | 2.3A |
| DC Resistance (DCR) | 38mR |
| Height | 0.5mm |
| Impedance | 80R |
| Length | 1mm |
| Max DC Current | 2.3A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 80R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BLM15PX |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.5mm |