The Murata BLM18PG331SN1J is a ferrite bead with a resistance of 330 ohms and a current rating of 1.2 amperes. It is packaged in a 0603 case and has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The bead is RoHS compliant and is available on tape and reel. Its dimensions are 1.6mm in length and 800 micrometers in width.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata BLM18PG331SN1J technical specifications.
| Package/Case | 0603 |
| Current Rating | 1.2A |
| DC Resistance (DCR) | 150mR |
| Impedance | 330R |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |