The BST-12/125-D48 DC/DC converter from Murata features a nominal input voltage of 48V and provides two 12V outputs with a maximum current of 125mA each. The device is packaged in a DIP package and has an output power rating of 2W. The BST series is not RoHS compliant. The converter is designed for use in board mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata BST-12/125-D48 technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Current - Output 1 | 125mA |
| Isolation Voltage | 1kV |
| Nominal Input Voltage | 48V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Power | 2W |
| RoHS Compliant | No |
| Series | BST |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | 12V |