Murata BST-12/125-D48-C technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Contact Plating | Gold |
| Current - Output 1 | 125mA |
| Current - Output 2 | -125mA |
| Depth | 31.75mm |
| Efficiency | 77% |
| Height | 0.45inch |
| Isolation Voltage | 1kV |
| Length | 1.25inch |
| Max Input Voltage (DC) | 72V |
| Min Input Voltage (DC) | 18V |
| Max Input Voltage | 72V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 125mA |
| Max Output Power | 3W |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Mount | Through Hole, Surface Mount |
| Nominal Input Voltage | 48V |
| Nominal Output Voltage | -12V |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 48V |
| Output Current | 125mA |
| Output Power | 2W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 112 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BST |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Width | 0.8inch |