Murata C1U-W-1200-48-TA2C technical specifications.
| Approvals | TUV |
| Current - Output 1 | 24.6A |
| Efficiency | 90.6% |
| Height | 1.67inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 14.2inch |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 24.6A |
| Max Output Power | 1.2kW |
| Max Power Dissipation | 1.2kW |
| Mount | Rack |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24.6A |
| Output Voltage | 48V |
| Package Quantity | 9 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | C1U-W-1200-48-Tx |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 5.5inch |