The CSBFB500KJ58-R1 is a surface mount resonator from Murata with a frequency of 500 kHz and a tolerance of 0.5%. It operates over a temperature range of -20°C to 80°C and is lead free. This resonator is packaged in tape and reel with 1500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata CSBFB500KJ58-R1 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 500kHz |
| Frequency Stability | 0.3% |
| Frequency Tolerance | 0.5% |
| Height | 3.3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.5mm |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Frequency | 500 kHz |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 500kHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.5% |
| Width | 8.5mm |