The CSTCC4M19G53-R0 is a general purpose ceramic capacitor from Murata with a frequency of 4.19MHz and a frequency stability of 0.3%. It has a frequency tolerance of 0.5% and a load capacitance of 15pF. The capacitor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -20°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata CSTCC4M19G53-R0 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 4.19MHz |
| Frequency Stability | 0.3% |
| Frequency Tolerance | 0.5% |
| Height | 1.55mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.2mm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Frequency | 4 MHz |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Self Resonant Frequency | 4.19MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 3mm |