The CSTCC7M37G53-R0 is a 7.37MHz ceramic capacitor with 0.5% frequency tolerance and 0.3% frequency stability. It has a lead-free construction and is designed for surface mount applications. The capacitor operates over a temperature range of -20°C to 80°C and has a load capacitance of 15pF. It is available in a tape and reel packaging with 2000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata CSTCC7M37G53-R0 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Frequency | 7.37MHz |
| Frequency Stability | 0.3% |
| Frequency Tolerance | 0.5% |
| Height | 1.55mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.2mm |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Frequency | 7.37 MHz |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Self Resonant Frequency | 7.37MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.5% |
| Width | 3mm |