Murata CSTCR7M37G53-R0 technical specifications.
| Capacitance | 15pF |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Contact Plating | Gold |
| Frequency | 7.37MHz |
| Frequency Stability | 0.2% |
| Frequency Tolerance | 0.5% |
| Height | 0.047inch |
| Impedance | 50R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.177inch |
| Load Capacitance | 15pF |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Frequency | 7.37 MHz |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 7.37MHz |
| Series | CERALOCK® CSTCR |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.5% |
| Width | 0.079inch |