Murata D1U-W-2000-48-HC2C technical specifications.
| Approvals | CE, TUV |
| Current - Output 1 | 41.3A |
| Efficiency | 90.6% |
| Features | I²C |
| Height | 1.6inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 12inch |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 41.3A |
| Max Output Power | 2kW |
| Max Power Dissipation | 2kW |
| Mount | Rack |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 41.3A |
| Output Voltage | 48V |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Series | D1U-W-2000 (2000W) |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 4.75inch |