Murata DE1B3KX471KB4BL01 technical specifications.
| Capacitance | 470pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.433inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Lead/Base Style | Formed Leads |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KX |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 250V |
| Voltage Rating (AC) | 300V |