The DEC1X3J120JA3B is a general-purpose ceramic capacitor with a capacitance of 12pF. It has a radial construction and is available in bulk packaging with 250 pieces per package. The capacitor is rated for a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of 20°C. It is RoHS compliant and has a voltage rating of 6.3kV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata DEC1X3J120JA3B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 12pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.472inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 20°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 6.3kV |
| DC Rated Voltage | 6.3kV |