Murata DEC1X3J150JA3B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 15pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.472inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 20°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 6.3kV |
| DC Rated Voltage | 6.3kV |