The DEC1X3J680JC4B is a general-purpose ceramic capacitor with a capacitance of 68pF. It has a radial package with a lead pitch of 10mm and a lead diameter of 0.6mm. The capacitor is lead-free and RoHS compliant, with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is available in a bulk packaging with 100 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata DEC1X3J680JC4B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 68pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 6.3kV |
| DC Rated Voltage | 6.3kV |