Murata DEC1X3J820JC4B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 82pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 6.3kV |
| DC Rated Voltage | 6.3kV |