The DEHR32E331KB2B is a general-purpose ceramic capacitor with a capacitance of 330pF and a voltage rating of 250V. It has a radial construction and is available in a bulk packaging with 3000 units per package. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -25°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata DEHR32E331KB2B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 330pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 4mm |
| Height - Seated (Max) | 0.354inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DEH |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |