Murata DHS4E4A802KT2B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 8nF |
| Package/Case | Ceramic |
| Diameter | 60mm |
| Length | 12mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 20°C |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DHS |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 10kV |
| DC Rated Voltage | 10kV |