Murata DHS4E4C192KL2B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 1.9nF |
| Diameter | 38mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 14mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 20°C |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 80 |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 15kV |
| DC Rated Voltage | 15kV |