Murata DHS4E4C532KT2B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 5.3nF |
| Package/Case | Ceramic |
| Diameter | 60mm |
| Height | 14mm |
| Length | 14mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 20°C |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 50 |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 15kV |
| DC Rated Voltage | 15kV |