Murata DHS4E4D402KT2B technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 4nF |
| Package/Case | Ceramic |
| Diameter | 60mm |
| Length | 20mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 20°C |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 40 |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 20kV |
| DC Rated Voltage | 20kV |