The DHS4E4F172MRXB is a general-purpose ceramic capacitor with a capacitance of 1.7nF and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of 20°C. The capacitor is packaged in a bulk quantity of 40 units and is RoHS compliant. It features a screw termination and a ceramic package with a diameter of 52mm and a length of 24mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata DHS4E4F172MRXB technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 1.7nF |
| Package/Case | Ceramic |
| Diameter | 52mm |
| Dissipation Factor | 1% |
| Length | 24mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 20°C |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 40 |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 30kV |
| DC Rated Voltage | 30kV |