Murata DHS4E4F272MTXB technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 2.7nF |
| Package/Case | Ceramic |
| Diameter | 60mm |
| Dissipation Factor | 1% |
| Height - Seated (Max) | 0.945inch |
| Length | 24mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 20°C |
| Mount | Holder |
| Package Quantity | 40 |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 30kV |
| DC Rated Voltage | 30kV |